Курсове
Тагове

Византийски (средногръцки) език
Курсът е предназначен за студенти от различни специалности и факултети, интересуващи се или специализиращи в областта на европейската медиевистика. Основната цел е да улесни запознаването и разбирането на средновековни гръцки текстове чрез усвояване на основни познания по морфология и синтаксис, които обучаващият се би могъл допълнително да доразвие и задълбочи. Предлагат се и упражнения върху адаптирани и неадаптирани текстове. За основа е приет атическият диалект, тъй като овладяването му осигурява разбиране на голям обем византийска литература от различни области на познанието и в различни жанрове. Изучават се и особеностите на новозаветно койне и тенденциите в по-нататъшното развитие на езика. Очаква се курсистите да придобият умения за четене и разбиране на гръцки език, представен в определени средновековни писмени паметници; да усвоят минимален речников запас; да развият умения за работа с речник; да получат импулс за работа с оригинални текстове и стимул за ползването на извори в своите разработки и изследвания.
Д-р Александър Стоянов Омарчевски е професор в катедра Историческо и систематическо богословие, Богословски факултет, СУ "Св. Климент Охридски". Преподава дисциплината История на Църквата. Декан на Богословския факултет. Член на Академическия съвет СУ „Св. Климент Охридски". Секретар на Богословската комисия към Св. Синод на Българската Православна Църква. Главен редактор на списание Богословска мисъл (2003–2004). Специализирал е в Богословския факултет на Университета в Хайделберг и в Богословския факултет на Университета в Ерланген. Научните му интереси са в областта на акакиевата схизма (484–519), христологическите спорове и несторианството, религиозната политика на император Юстиниан І (527–565). Автор е на Христоматия с извори за писмен кандидат-студентски изпит по теология (2006) и на десетки научни разработки.
Анастасия Николаева Делчева е докторант по християнска философия към катедра Историческо и систематическо богословие, Богословски факултет, СУ "Св. Климент Охридски". Учител е по старогръцки език в Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ". Научните й интереси са в областта на християнската философия, класическата филология, западната медиевистика, византийския език и византийската литература. Автор е на няколко научни публикации, анализиращи картината на света и живота в Явления на Арат и Aratea на Германик и началата на етиката в коментара на Евстратий, Митрополит на Никея, към първа книга на Никомахова етика. Преводач е от латински език на съчинението За щастливия живот на Аврелий Августин.