Тагове
На 17.12.2014 г. в огледалната конферентна зала, СУ "Св. Климент Охридски" се проведе заключителната конференция по проект BG051PO001-4.3.04-0004/11.10.2012 "e-Medievalia (Електронни ресурси за дистанционно обучение по медиевистика)". Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.
Ръководителят на проекта проф. Славова откри конференцията, като разказа за резултатите, постигнати по проекта, за системата за електронно обучение и разработените електронни ресурси за дистанционно обучение в сферата на медиевистиката. Презентацията на проф. Славова може да се изтегли от тук.
Инж. Роберт Кюнстлер разказа за подхода при проектирането и реализацията на информационната систена за електронно обучение. Той разказа и за проблемите, с които се сблъска екипа по време на реализацията и за пътищата, по които те бяха решени. Специално внимание бе обърнато на мерките и стъпките, които трябва да се предприемат за да може системата eMedievalia да продължи да се развива.
Опита си за практическа работа с електронната система e-Medievalia споделиха ас. д-р Г. Ганева, гл. ас. д-р К. Господинов, д-р К. Кирилов.
Доц. д-р Ив. Христов сподели опита си при организиране и провеждане на международни видеоконференции. Той разказа и за създаването на Средновековния гръцко-български речник, който е качен в eMedievalia, като ресурс за свободно ползване.
За всички участници в конференцията беше много интересно и ценно мнението и препоръките на представителите на целевите групи - проф. Т. Лалева, както и студенти, преминали през пълния цикъл на апробация на системата.
Бяха представени резултатите от работата на отделните работните групи по следните направления:
• Филология - проф. дфн Т. Славова, проф. дфн А.М. Тотоманова, доц. д-р М. Йонова, доц. д-р А. Омарчевски;
• Средновековна история - проф. д-р М. Каймакамова, проф. дин П. Ангелов, доц. д-р Г. Николов, доц. д-р А. Николов;
• Текстология и език - проф. дфн М. Цибранска, проф. д-р Е. Мирчева, доц. д-р И. Карачорова;
• Богословие - доц. д-р А. Омарчевски, доц. д-р Ив. Христов, доц. д-р П. Павлов, доц. д-р Св. Риболов;
• Философия - проф. дфн Ц. Бояджиев, проф. дфн Г. Каприев, проф. дфн О. Георгиев;
• Практикум по компютърна лингвистика - доц. д-р П. Осенова, доц. д-р К. Симов;
• Средновековно изкуство и култура - доц. дфн В. Велинова, доц. д-р Б. Пенкова, доц. д-р Е. Мусакова, гл. ас. д-р Св. Ангелов. Всички участници в конференцията бяха впечатлени от библиотеките с изображения и допълнителни ресурси, разработени от колектива;
• Средновековно право - проф. дин Ив. Билярски.
По време на дискусиите всички участници се обединиха около мнението, че проектът е изключително успешен, реализирана е една мощна електронна платформа, която съдържа стойностна структурирана информация, част от разнообразни ресурси - текст, изображения, видео и аудио ресурси, дидактични средства за проверка на знанията. Подчертани бяха мощните и гъвкави възможности на системата за цялостно управление на учебния процес. Особена силна страна е поддържането на различни видове канали за комуникация между участниците в учебния процес и неговото превръщане в диалог между обучаеми и преподаватели.
Всички участници изразиха желанието и надеждата си разработеното по проекта да се поддържа и да продължи да се развива.
Програма на заключителната конференция по проект E-Мedievalia
Заключителната конференция по проект E-Мedievalia (Електронни ресурси за дистанционно обучение по медиевистика) BG051PO001-4.3.04–0004 ще се проведе на 17 декември 2014 г., 09,30-15,30 часа в Огледална зала, СУ "Св. Климент Охридски". Ще бъдат представени резултатите, постигнати по проекта и ще бъдат изнесени презентации, свързани със системата за електронно обучение и разработените електронни ресурси за дистанционно обучение в сферата на медиевистиката.
Програма на заключителната конференция по проект E-Мedievalia
Покана за заключителната конференция по проект E-Мedievalia
![]() |
![]() |
Както вече православният сайт Двери съобщи, на 7 и 8 май 2014 г. се състоя видеосеминар с участието на студенти и преподаватели от Московската и Киевската духовни академии, от Руската християнска хуманитарна академия (Санкт Петербург) и от Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Подобен форум се провежда за първи път и с увереност може да се каже, че няма да е за последен, защото интерес за продължаването му изразиха всички участващи страни. И защото семинарът беше посветен на ключови въпроси от византийското богословие от 14 век, които са особено актуални и днес.
На 07.03.2014 г. се проведе третият работен семинар по проект BG051PO001-4.3.04-0004/11.10.2012 "e-Medievalia (Електронни ресурси за дистанционно обучение по медиевистика)". Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.
Инвестира във вашето бъдеще!
Събитието се състоя в огледалната конферентна зала на СУ "Св. Климент Охридски" и на него присъстваха 26 членове на екипите на проекта.
Бяха обсъдени следните важни моменти: работата по електронните курсове; предоставянето на информация за записване на студенти за апробиране на готовите курсове през втория семестър на учебната 2013-2014 г.; събирането на отчети за извършена до момента работа.
Беше продължено обучението на преподавателите за практическо администриране на курсове и реална работа със студенти, включващо влизане и идентификация в системата, отваряне на електронен курс, редактиране на елементите на електронния курс и записване на промените, вмъкване на връзки към материали в рамките на курса или към обект в Интернет, вмъкване на изображения, преглед на записаните участници, филтриране по групи, изпращане на съобщение до конкретен участник в курса, изпращане на масови съобщения до всички участници в курса, преглеждане на журналите с дейности, работа с виртуална класна стая, използване на чат и форум за активна комуникация със студентите.
Проектът навлиза във втората си важна фаза - тестване на разработените курсове в реално обучение със студенти, събиране на обратна връзка за електронната платформа и наличните курсове и внедряване на разработените помощни електронни материали в редовното обучение на студентите в областта на медиевистиката.
На 10.02.2014 г. стартира обучението на първата група студенти със системата за електронно обучение e-Medievalia. Честта се падна на студентите задочници от V курс, специализация „Средновековна българска история“, Исторически факултет, СУ, които ще преминат електронния курс „Политическа мисъл в ранносредновековна България (средата на IX – края на Х век)“ на доц. д-р Ангел Николов.
Екипът на проекта пожелава на всички успех!
В периода 24-28 януари 2014 г. в парк-хотел "Пирин" в Сандански се проведе семинар за обучители по e-Learning по проект BG051PO001-4.3.04-0004 E-Medievalia "Електронни ресурси за дистанционно обучение по медиевистика".
Проектът се финансира по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", схема за безвъзмездна финансова помощ "РАЗВИТИЕ НА ЕЛЕКТРОННИ ФОРМИ НА ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ В СИСТЕМАТА НА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ".
Програмата можете да видите тук.
Програма на обучителния семинар по проект e-Medievalia в Сандански
![]() |
![]() |
Цел: Преглед и запознаване на всички участници от проекта с развитието на проект BG051PO001-4.3.04-0004/11.10.2012 "e-Medievalia (Електронни ресурси за дистанционно обучение по медиевистика)", финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси".
Дата: 08.11.2013 г. петък, 13:30-17:30 ч.
Място: Философски факултет на СУ, бл. 4 (Цариградско шосе 125), партер, вляво от входа.
Програма:
1. Отчет на отделните работни групи за извършените дейности по отделните курсове.
2. Представяне на портала www.e-medievalia.uni-sofia.bg.
3. Кафе-пауза – 15:00–15:30 ч.
4. Представяне на възможностите на системата за електронно обучение, разположена на https://e-medievalia.uni-sofia.bg/moodle.
5. Обсъждане на изискванията по оформлението на материалите по курсовете – лекции, тестове, линкове, мултимедийни и други помощни материали, присъствена книга, система за оценяване на студентите и др.