Честване на 1150 години от покръстването на България

Покръстването е второто раждане на българската държава – специално издание на “Вяра и общество” с Горан Благоев по случай 1150 години от приемането на християнството в България, излъчено на 2-ри май 2015 г.

В извънредното издание на “Вяра и общество” БНТ www.bnt.bg излъчи директно от Голямата базилика на старата българска столица Плиска Божествената света литургия, отслужена от Българския патриарх Неофит в съслужение с митрополитите на Българската православна църква и гости от Поместните православни църкви.

Паралелно в студиото гости на Горан Благоев са историците проф. Бистра Николова, проф. Милияна Каймакамова и доц. Георги Николов. “Именно въпросът за единството на българската държава изважда на преден план необходимостта за християнизация на обществото. Венец на този възглед е покровителството на Кирило-Методиевите ученици”, подчерта проф. Каймакамова. В потвърждение на това проф. Бистра Николова подчерта, че “тази нова религия активизирала духовните и съзидателни сили на обществото”. А доц. Георги Николов добави, че “от всички християнски народи първи са се покръстили българите”.
Ще чуете отговори и на още въпроси: Защо в средата на 9 век една могъща държава решава да излезе от международната и културна изолация и официално се присъединява към християнския свят? Какъв е двигателят за това? Дали този акт е бил добре обмислена политика или владетелят-покръстител е бил “притиснат” от обстоятелствата? Какво е християнското наследство на предхристиянска България?

По-късно писателят Деян Енев подчерта, че “на практика св. Цар Борис I създава матрицата, по която се развива България и до днес, а основните фактори са мир, християнство и книжовност”.

За писателя Теодора Димова “нашият живот е построен върху християнските ценности, но само 3-4% от хората живеят с Църквата”.

За студента по история Филип Николов “младото поколение е изгубено, лутайки се от една крайност в друга по пътя към храма”.

Но всички се обединиха около идеята, че е крайно време да бъде издигнат паметник на св. Цар Борис I.

1150 години от приемане на християнството в България
Вяра и общество с Горан Благоев, БНТ