Проведе се заключителната конференция по проекта eMedievalia

На 17.12.2014 г. в огледалната конферентна зала,  СУ "Св. Климент Охридски" се проведе заключителната конференция по проект BG051PO001-4.3.04-0004/11.10.2012 "e-Medievalia (Електронни ресурси за дистанционно обучение по медиевистика)". Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.

Ръководителят на проекта проф. Славова откри конференцията, като разказа за резултатите, постигнати по проекта, за системата за електронно обучение и разработените електронни ресурси за дистанционно обучение в сферата на медиевистиката. Презентацията на проф. Славова може да се изтегли от тук.

Инж. Роберт Кюнстлер разказа за подхода при проектирането и реализацията на информационната систена за електронно обучение. Той разказа и за проблемите, с които се сблъска екипа по време на реализацията и за пътищата,  по които те бяха решени. Специално внимание бе обърнато на мерките и стъпките, които трябва да се предприемат за да може системата eMedievalia да продължи да се развива.

Опита си за практическа работа с електронната система e-Medievalia споделиха ас. д-р Г. Ганева, гл. ас. д-р К. Господинов, д-р К. Кирилов.

Доц. д-р Ив. Христов сподели опита си при организиране и провеждане на международни видеоконференции. Той разказа и за създаването на Средновековния гръцко-български речник, който е качен в eMedievalia, като ресурс за свободно ползване.

За всички участници в конференцията беше много интересно и ценно мнението и препоръките на представителите на целевите групи - проф. Т. Лалева, както и студенти, преминали през пълния цикъл на апробация на системата.

Бяха представени резултатите от работата на отделните работните групи по следните направления:

Филология - проф. дфн Т. Славова, проф. дфн А.М. Тотоманова, доц. д-р М. Йонова, доц. д-р А. Омарчевски;

Средновековна история - проф. д-р М. Каймакамова, проф. дин П. Ангелов, доц. д-р Г. Николов, доц. д-р А. Николов;

Текстология и език - проф. дфн М. Цибранска, проф. д-р Е. Мирчева, доц. д-р И. Карачорова;

Богословие - доц. д-р А. Омарчевски, доц. д-р Ив. Христов, доц. д-р П. Павлов, доц. д-р Св. Риболов;

Философия - проф. дфн Ц. Бояджиев, проф. дфн Г. Каприев, проф. дфн О. Георгиев;

Практикум по компютърна лингвистика - доц. д-р П. Осенова, доц. д-р К. Симов;

Средновековно изкуство и култура - доц. дфн В. Велинова, доц. д-р Б. Пенкова, доц. д-р Е. Мусакова, гл. ас. д-р Св. Ангелов. Всички участници в конференцията бяха впечатлени от библиотеките с изображения и допълнителни ресурси, разработени от колектива;

Средновековно право - проф. дин Ив. Билярски.

По време на дискусиите всички участници се обединиха около мнението, че проектът е изключително успешен, реализирана е една мощна електронна платформа, която съдържа стойностна структурирана информация, част от разнообразни ресурси - текст, изображения, видео и аудио ресурси, дидактични средства за проверка на знанията. Подчертани бяха мощните и гъвкави възможности на системата за цялостно управление на учебния процес. Особена силна страна е поддържането на различни видове канали за комуникация между участниците в учебния процес и неговото превръщане в диалог между обучаеми и преподаватели.

Всички участници изразиха желанието и надеждата си разработеното по проекта да се поддържа и да продължи да се развива.

Програма на заключителната конференция по проект E-Мedievalia