Курсове

Старобългарска литература

Старобългарска литература

Курсът има за цел да запознае студентите с историята на българската литература през Средновековието. Тъй като средновековната литература изцяло се основава на християнския мироглед, се обръща специално внимание на своеобразната й естетика и поетика и на връзките й с библейския текст. Сведенията за периодизацията и жанровата система, както и за най-важните книжовни и литературни школи, формиращи главните идеологически и естетически течения в многовековното й развитие, се представят в социално-политическия контекст на българската средновековна история. Разглеждат се емблематичните за всеки период творци и произведения, които репрезентират най-значителните постижения на на старобългарската литература в продължение на почти девет века – от края на ІХ до средата на ХVІІІ в. Отделя се място на ръкописната книга и свързаните с нея особености на литературното развитие.

Д-р Венелин Костов Грудков е професор в катедра Българска литература, Филологически факултет, ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий". Чете лекционните курсове История на старобългарската литература и Старобългарска агиография. Научноизследователските му интереси са в областта на средновековната българска култура, старобългарската агиографска практика и проекциите на класически старобългарски текстове в съвременната историческа проза. Автор е на книгите Призвани да просияят. Жития на св. Патриарх Йоаким І Търновски, св. Исай Серски и св. Патриарх Ефрем Печки (1999), Небесен човек и земен ангел. Житийният цикъл за св. Иван Рилски – литературоведска интерпретация (библейски метатекст, агиографски контекст, автономност) (2001), Житие на българския Антихрист (2010), Емилиян Станев между смисъла и вярата (2011) и на над 40 студии и статии в специализирани издания и сборници, посветени на поетиката на старобългарската литература, търновските агиографски традиции от ХІІІ и ХІVв., малко познати старобългарски културни дейци и ролята на средновековната християнска култура в съвременния литературен процес.

Д-р Ана Стойкова е професор в Секцията по стара българска литература, Институт за литература към БАН. Научните ѝ интереси са в областта на кирилометодиевистиката, славянската и византийска агиографията и агиологията, славянската текстология, историята на средновековните славянски литератури, дигитализацията и компютърната обработка на средновековни славянски ръкописи. Един от авторите на История на българската средновековна литература (2008). Главен редактор на периодичната научна поредица Старобългарска литература. Член на редколегията на Кирило-Методиевската енциклопедия. Лектор по български език, литература и култура във Варшавския университет (2006–2011). Преподавала е дисциплините Стара българска литература, Кирилометодиевивстика, Християнство и литература в ПУ "Паисий Хилендарски" и в Нов български университет. Автор на книгите Физиологът в южнославянските литератури (1994), Първоучителят Методий (1995), Славянският Физиолог. Византийска редакция. Електронно издание на текста и сравнително изследване (2011) и на множество студии и статии.